Duyuru

Kapat
No announcement yet.

Joomla optimizasyon önerileriz nelerdir?

Kapat
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
new posts

• Joomla optimizasyon önerileriz nelerdir?

Merhaba değerli arkadaşlarım. Bugün forumu inceledim. Gerçekten çok ciddi ve işlevsel bir foruma benziyor. Kurucularına teşekkürlerimi sunuyorum. Aranıza yeni katıldım. Ben de hem kendime bir şeyler katmak hem de elimden geldiğince forumda aktif katılımda bulunmak istiyorum.

Öncelikle kafama takılan ve yurtiçi veya yurtdışı destek sitelerinde bulamadığım spesifik sorularım var. Destek olursanız çok mutlu olurum.

Yüksek hitli siteye sahibim. Bu sitede server loadları çok yüksek. Ne yaptıysam çözemedim. Uzun süredir bu problemle savaşmaktdayım.
    Joomla sürümüm ise 3.6.5'tir. (Joomla 2.5 sürümünü kullanmaktaydım. 3.6.5 sürümüne geçiş yaptım.)

Joomla Optimizasyonu Sorularım:

1- Sistem - Genel Yapılandırma - Sunucu* GZIP Sayfa Sıkıştırma'yı aktif etmek "Cpu" kullanımını arttırır mı?

2- Pleskte Apache "Pagespeed" modülünü kullanmak "Cpu" kullanımını artırır mı? GZİP ile "Pagespeed" modülünün yaptıkları şey aynı mıdır?

3- Sistem - Genel Yapılandırma - Sunucu- Hata raporlama ne işe yarar? Sürüm güncellerken açmıştım. Hata raporlamayı kapattıktan sonra yaklaşık %50 oranında cpu load değeri düştüğünü not etmek istiyorum.

4- Sistem - Genel Yapılandırma - Sistem - Önbelleğini açmak sitedeki query sayısını azaltmaktadır. Fakat pagespeed modülü kullanan birinin bunu kullanmasının sisteme ekstra yük bindirme ihtimali oluşabilir mi?

5- Eklentiler-Uyumlu Ekler- Sayfa Önbelleği açmak ne işe yarar? Aynı zamanda sayfa önbelliği pluginin ince ayarları içerisinde yer alan "Tarayıcı önbelleklemesini kullan" seçeneğini açmak doğru bir yaklaşım mıdır? Tarayıcı önbelleklemesini kullan belli sayfalar için devre dışı bırakmanın bir yolu var mıdır?

6- Destek forumlarında .htaccess içerisine aşağıdaki gibi kod yazılması önerilmektedir. Bende aşağıdaki kod yapısı çalışmamıştır. Nasıl çalıştırabilirim? Mevcut durumda gerekli midir?

<IfModule mod_expires.c>
    ExpiresActive On
    ExpiresByType image/jpg "access 1 year"

ExpiresByType image/jpeg "access 1 year"
    ExpiresByType image/gif "access 1 year"

ExpiresByType image/png "access 1 year"
    ExpiresByType text/css "access 1 month"

ExpiresByType application/pdf "access 1 month"
    ExpiresByType text/x-javascript "
    access 1 month"
    ExpiresByType application/javascript "access 1 month"

ExpiresByType application/x-shockwave-flash "access 1 month"

ExpiresByType image/x-icon "access 1 year"

ExpiresDefault "access 2 days"

</IfModule>

Arkadaşlar herekse saygılar. Herkese teşekkürler.
    Son düzenleyen webmaster; 18-01-2017, 20:47.

Joomla 3.6.5 kullanıyorum ve performansı 2.5 ten sonra çok iyi geldi.
    Veritabanında gereksiz tablo ve kayıtları kaldırmak gerekiyor.
    Kullanılacak resimleri kendi serverımızdan değil ücretsiz depolama alanlarından (dropbox vb.) kullanmak gerekiyor.
    Bir de (bu problemi yaşadık) sunucusunda bize yer veren firmanın aç gözlü olmaması, günlük 3 bin kullanıcının 30.000 hitini görünce hemen VDS sunucu pazarlamak için baskı yapmaması gerekiyor. Biz bunu yaşadık. Sunucu sağlayan firmayı değiştirirken site bir ay (domain transferi, database aktarımı derken) kapalı kaldı. Google, yandex indekslerinde alt sıralara düştü. Reklam geliri kesildi. Üç haftada kaybettiklerimizin dörtte birini kazanabildik.Hala zarardayız.
    Bir önemli husus da benim gibi hevesli olup her modülü ve eklentiyi denemeye kalkmasın kimse. Veritabanına yeni tablolar eklendikçe performans kaybı yaşanıyor.
    SEO için her makaleye yayınlama seçeneklerinden özet (konu başlığı olabilir) ve anahtar kelimeler (3-5 kelime veya kelime grubu) girmekte fayda var.
    Eleştiri ve tavsiyeleriniz için: Dilimiz ve Edebiyatımız, "http://www.edebi.net"...
    Son düzenleyen dil-edebiyat; 17-04-2017, 02:29.

Yorum Gönder

Çalışıyor...
    X