Duyuru

Kapat
No announcement yet.

Joomla 3.x Güvenlik

Kapat
Bu başlık kapalıdır.
X
Bu sabit bir konudur.
X
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
new posts

 • Joomla 3.x Güvenlik

  Merhaba,
  Joomla! güvenlidir!

  1- Joomla web sitenin güvenliği ile ilgili en önemli bölümü, joomla sürümünü güncel tutmanızdır. Hemen, hemen tüm güncelleştirme sürümlerinde, güvenlik sorunları için düzeltmeler vardır. Yeni bir sürümü, yönetim panelinizdeki uyarıyla da görebilir anında yükseltebilirsiniz.

  Joomla eklentilerin güncel tutulması web sitenizin güvenliği için aynı derecede önemlidir. Aslında 3. parti eklentilerin güvenlik sorunları nedeniyle saldırılar açıktır. Bu nedenle eklentilerin de güncel sürümlerini extensions.joomla.org 'dan takip etmelisiniz.

  İlk olarak, "admin" veya "administrator" gibi varsayılan kullanıcı adlarını kullanmaktan kaçınmalısınız. Bu potansiyel saldırganın kelime listesinde ilk çalışması olacak.

  2- Sonraki, web siteniz için güçlü bir şifre olması önemlidir. Birçok saldırganların Oturum açma bilgileriniz içinde bilindik yöntemleri denerler. Bu onların yaygın olarak kullanılan şifrelerin bir listesini kullanması anlamına gelir. Bu tür saldırılara karşı korunmanıza yardımcı olacak çeşitli ipuçları vardır:
  • sevgili adı, araba isimleri, password, pass, admin, admin123 vb kelimeleri şifreleriniz için kullanmayın.
  • Kişisel ya da aile adı gibi şifrelerden kaçının.
  • Şifre üreteçlerin'den kaçının. Şifre üreteçleri bir saldırgana kapı açabilir ve şifreler oluşturmak için algoritmalar kullanır.
  • Mümkün olduğunca şifreniz için birçok özel karakter (*! @ #) $) gibi sayılar ve harfler kullanın.
  3- Uygun Dosya İzinlerini kullanın
  Click image for larger version

Name:	no777.jpg
Views:	1
Size:	46.6 KB
ID:	157
  Güvenli bir Joomla 3 web sitesinin bir başka önemli parçası Joomla dosya ve klasörler için doğru izinleri ayarlamanızdır. Size izinler için aşağıdaki önerileri uygulamanızı öneririz:
  • Joomla klasörler için izinleri 755 ayarlayın (bir çok sunucuda bu özellikte gelir fakat siz genede kontrol edin).
  • Joomla dosyalar için izinleri 644 ayarlayın
  • configuration.php dosyasının izinlerini 444 ayarlayın
  • 777 (tam erişim) izinlerini kesinlikle kullanmayın!
  4- Joomla! güvenlik eklentileri
  Güvenlik eklentileri kullanarak Joomla web sitesi güvenliğini artırmanın başka kolay yoludur. Herkes tarafından indirilebilir ücretsiz güvenlik uzantısı (jHackGuard) kullanabilirsiniz. En popüler Joomla güvenlik eklentilerinin bir listesini aşağıda bulacaksınız:5- Joomla sitenizi sıklıkla yedekleyin
  Joomla sitenizi mümkün olduğunca sıklıkla (haftada 1 gibi) yedeklemek çok önemlidir. Bir şey olur mu acaba demeden her zaman yerel bilgisayarınıza Joomla dosyalarının bir kopyasını ve veritabanı yedeğini tutmanız gerekir.
  En iyi joomla yedekleme eklentisi Akeeba Backup kullanabilirsiniz. cPanel veya Plesk kullanıyorsanız, sunucu panelinden de yedekleme yapmanız mümkün.

  6- Joomla yönetim panelini koruyun
  Yönetici alanına erişimi kısıtlamak büyük ölçüde Joomla web güvenliğini artırabilir. Öncelikle, sitenizin / administrator klasörünü şifreleyerek koruyabilirsiniz. Bunu yapmak için cPanel veya Plesk panelden uygulayabilirsiniz (hosting sağlayıcıdan yardım da alabilirsiniz).
  Bu işlemden sonra administrator yani yönetici sayfası 2 şifreli bir korumaya geçer.
  Click image for larger version

Name:	joomla_16.jpg
Views:	1
Size:	37.0 KB
ID:	158

  Daha sonraki güvenlik ile ilgili konularda görüşmek üzere.


  Not: İzinsiz hiç bir sitede yayınlanamaz.
Çalışıyor...
X